💳 AIS PRO1... karty na stół ;)

Dość ciekawe podejście …. Przez kilka lat wykorzystać testerów sprzedawać im produkty pośrednie a gdy wprowadzacie produkt finalny olać ich nie oferując im nic poza gołym sprzętem. Napisać w taki sposób post ze ludziom aż żyłka pulsuje i maja odczucie ze zostali zrobieni w balona. Tym co siedzą na starszych bramkach myśle że świta ze jednak dobrym rozwiązaniem będzie inny sprzęt pod czystego ha na dalszy rozwój …
Brawo

1 polubienie

Już Ci kiedyś pisałem pod wpisem w podobnym tonie
@Maffiu - przesadzasz…

P. S.
Aż dziwne, że jeszcze nie jesteś na poleasingowym Dellu czy RPi.

Dlczego ? napisałem co myśle o tej wrzutce i formie, bo model biznesowy jest dla mnie zrozumiały ale forma przekazu nie bardzo, sam szykowałem się do zakupu pro (nie wykluczam zakupu) dlatego nie jestem na Dellu. Poza tym namówiłem przynajmniej kilka osób na zakup bramek bo uważam że to dobry projekt i nawet myślałem że cena za pro będzie trochę wyższa. Nie pieniądze są problemem bo zawsze jestem za dobrymi projektami, wszystko musi kosztować ale forma marketingu mnie śmieszy, sam zajmuje się produktami dla biznesu. A co do formy wypowiedzi to jako użytkownik chyba mam prawo wypowiedzieć się w krytycznym tonie o firmie której produkt używam, wiec spokojnie. :wink:

1 polubienie

Ale proszę o przecinki, kropki, cokolwiek co ułatwi czytanie tego co piszesz…

3 polubienia

Lepiej ? Czy nadal moja wypowiedz jest nie zrozumiała ?

Ależ ona była zrozumiała tylko mało czytelna. Teraz jest o niebo lepiej, dzięki :slight_smile:

Tak czytam i czytam te Wasze wypowiedzi i nie bardzo wiem o co macie do @jolka pretensje. Że produkt jaki zespół AIS wydał nie spełnia wymogów Waszych wyobrażeń? Moich tez nie spełnia wg tego skromnego opisu, ale to nie znaczy że nie będzie spełniał za jakiś czas, jak Jolka zacznie opisywać co można na nim zrobić, a jeżeli faktycznie nie będzie takich opisów to dalej mamy bramki dev1, 2 i 3. Są one i tak lepsze niż RPI i czysty HA.
Ponadto śmiem twierdzić, że w tej cenie za dużo chętnych na bramkę Pro z tego forum i tak by się nie znalazło, to jaki sens byłby w sprzedaży jej odbiorcom końcowym? Rok ją budowali, żeby sprzedać może 20szt?
Wyluzujcie i cieszcie się ostatnim godzinami weekendu :beer:

6 polubień

Chyba nie do końca jasno to opisaliśmy - postaram się wyjaśnić kilka rzeczy:

  1. Nikt niczego nikomu nie zabiera, wszystko pozostaje tak jak było.
    Bardzo dobra i w rewelacyjnej cenie bramka DEV3 i darmowe usługi zostają. Usługi są hostowane w https://fosshost.org/ Nadal cały czas będziemy rozwijali system i wprowadzali więcej darmowych usług i funkcjonalności, dzięki czemu będziecie w stanie sami łatwiej integrować więcej rzeczy. Kody są otwarte i zostają otwarte, każdy może sobie je brać i instalować, na czym tylko chce i potrafi.

  1. Zaoferowaliśmy specjalnie dla was możliwość kupienia AIS PRO1, bo wiemy, że czekacie. Piszecie do nas i pytacie “kiedy???” Jako jedyni (Wy, nasi klienci) macie możliwość kupienia tej bramki w takiej cenie - nie zapomnieliśmy o was. Nie będziemy jednak tej bramki sprzedawali klientowi końcowemu, bo możliwe, że nie wykorzysta jej potencjału… Dla osób, które chcą rozpocząć przygodę z AIS, to DEV3 będzie idealna. Pomimo, że na bramce wiele rzeczy jest już zainstalowanych i skonfigurowanych, to żeby zrobić niezawodną automatykę, to trzeba użyć dobrego sprzętu, który daje się integrować, trzeba mieć dobrą sieć i umiejętności integratora, trzeba zapewnić serwis i usługi. Podejmujemy współpracę z firmą, która to robi i która wykorzysta potencjał AIS PRO1.

  2. Za kilka miesięcy produkt z AIS PRO1 na pokładzie trafi na rynek i każdy będzie mógł kupić gotowe i zintegrowane z całą automatyką domową rozwiązanie PRO (światła, rolety, alarm, wideodomofon, ogrzewanie itd…), ze wszystkimi gwarancjami i z montażem na gotowo.
    Taką instalację przygotowujemy do naszego nowego biura, jak będzie gotowa, to zaprosimy was, żeby nas odwiedzić, wypić kawę, pogadać i pokazać wam jak to działa, jak programujemy bramki itd…

Czym jest PRO1

PRO1 to 4 razy szybsza bramka od DEV3, ma ten sam system co DEV3 + kilka dodatków.
Zintegrowane zwave2mqtt oraz bazę danych:

W jądro PRO1 wkompilowaliśmy wiele sterowników do różnych urządzeń, dzięki temu można łatwo dodać panel dotykowy, każde urządzenie serial i inne rzeczy o których jeszcze będziemy pisać.
Instrukcja kompilacji jądra oraz kody PRO1 są tu:
https://hub.docker.com/r/aispro/sdk_pro_1

W PRO1 jest też lepsze audio - bo to PRO1 prawdopodobnie będzie sercem naszego głośnika (tak , cały czas robimy głośnik)

PRO1 można sprzętowo porównać do HA Blue, bo mamy bardzo podobny procesor

HA Blue AIS PRO1 wyjaśnienie
procesor 6-Core Amlogic S922X
Processor (ARMv8-A)
6-Core Amlogic S922X-H
Processor (ARMv8-A)
Amlogic oferuje warianty swoich procesorów, my wybraliśmy ten z licencjami Dolby- to oznacza literka H
pamięć 4GB DDR4 4GB DDR4 to samo
dysk 128GB eMMC Flash 64GB eMMC Flash tu HA daje więcej
sieć 1x RJ45 LAN Port 10/100/1000 Mbps 1x RJ45 LAN Port 10/100/1000 Mbps + Wi-Fi 6 802.11ax mamy najnowsze wifi, które jest zalecane do IoT
audio 1x 3.5mm Jack AUX 3,5mm jack + mic input (DTS Listen + Dolby Audio decoding, ESS9108 audio DAC ) + Optical SPDIF + Bluetooth 5.0 + wbudowany odtwarzacz audio i biblioteka multimediów w audio jesteśmy lepsi
mówienie odtwarzanie audio offline TTS, który czyta tekst TTS mamy lepszy
komendy głosowe dodatkowa integracja tylko język angielski Obsługa języka polskiego. Wbudowany mechanizm zamiany mowy na tekt i wbudowane komendy + możliwość dodania własnych komend mamy komendy głosowe po polsku jako jedyni na świecie
zdalny dostęp 5 $ miesięcznie darmowy u nas zdalny dostęp jest za darmo, ale każdy kto chce, to może włączyć integrację HA Cloud i płacić abonament
gwarancja działania usług brak brak to samo

PS

Czytamy Wasze komentarze i szczerze mówiąc, to trochę przykro się robi od niektórych… My nic nikomu nie zabieramy, nie każemy za nic nagle płacić, nic nie odcinamy. Macie świetny system, który w dalszym ciągu będzie rozwijany. Nikogo nie zmuszaliśmy do zakupu wersji DEV, dokładnie opisywaliśmy czym jest. Sami decydujecie, co do niej podłączacie zgodnie z Waszymi umiejętnościami i wiedzą. Kupując bramkę, zapłaciliście raz za sprzęt i od tej pory (a niektórzy zaraz będą mogli odhaczyć trzecią rocznicę używania bramek DEV) macie darmowe aktualizacje, nowe funkcjonalności i możliwości, których nie daje absolutnie żaden inny system dostępny w Polsce. Jesteśmy cały czas obecni i rozwijamy projekt razem z Wami, ale umówmy się- to nie jest projekt ‘po godzinach’, to co dostajecie, jest ogromną inwestycją z naszej strony i żeby móc go ciągnąć (co jest oczywiście naszym planem), to musimy być elastyczni i musimy podejmować mądre kroki.

Część funkcji, z których Wy możecie korzystać za darmo istnieje tylko dlatego, że powstały na zlecenie klienta biznesowego. To, co robimy, jest dla Was szansą na darmowe rzeczy.

Nie mamy abonamentów, nie zarabiamy na Was, nie gromadzimy i nie sprzedajemy danych, wchodzicie na naszą stronę i forum i nie ma tu reklam, nie zarabiamy na żadnych linkach przekierowujących do sklepów. Jesteście w pełni kontroli swojej prywatności i nikt tutaj nic Wam nie wciska ani do niczego nie namawia. Doceńcie to, bo to jest unikalne i bezcenne.

Piszecie, że chcecie gwarancji działania ‘wszystkiego’ - nie ma takiej możliwości, żebyśmy zagwarantowali działanie urządzeń, których nie sprawdziliśmy. Niektórzy kupują jakieś chińskie wynalazki z Ali (bo musi być najtaniej), oblepią nimi cały dom łącznie z piecem i jak coś się wykrzaczy, to od razu winią bramkę (bo przecież logów i poprawnej konfiguracji nikt nie sprawdza).

Nie tworzymy wydumanych akcji marketingowych, pokazujemy jak projekt wygląda naprawdę, nic nie jest podkoloryzowane. Produkt i projekt bronią się same i od samego początku taki był zamysł. Staramy się dotrzeć do świadomych klientów, którzy otrzymując sprzęt, kody i dokumentację są w stanie sami zrobić swój dom bardziej smart.

Może teraz umówmy się, że emocje zostawimy na boku i jeśli będziecie mieli jakieś konkretne pytania, to my chętnie na nie odpowiemy.

Pamiętajcie, że zawsze macie wybór :wink:

Miłego dnia! :peace_symbol:

9 polubień

No i teraz wiemy więcej. Nie można było @jolka tak odrazu napisać? Teraz mamy czarno na białym, że wszystko jest ok i możemy czuć się spokojnie. Dzięki za odpowiedź.

A gdzie przepraszam?

1 polubienie

A ja bym prosił o rozjaśnienie tej “trzeciej” różnicy:

Przepraszam, Przepraszam :grin:

Próbuję to zrozumieć: pojawi się integrator, który na sprzetowej bramce PRO1 i na oprogramowaniu AIS Dom, dołoży “jakies” elementy wykonawcze automatyki budynkowej i będzie świadczył usługi systemu dla inteligentnego domu?

Czyżby Zamel się rozkręcił i wchodzi w AIS? Na Supli ma ograniczoną ilość klientów. Ich moduł MEW-01 przesyła już dane po mqtt, więc …??

Rocznicy a nie różnicy :smiley:

:smiley: Nie sądzę :smiley:

Nie tylko MEW-01. Już mROW-02 to robi a pewnie pozostałe modele zostaną wyposażone w firmware umożliwiające wybór protokołu SUPLA albo MQTT.

2 polubienia

No i wszystko jasne poranne niedopatrzenie :wink: Dzięki

A ja mam jeszcze takie pytanie do twórców bramki. Czy wydawanie komend głosowych z Hej Siri dziala lepiej na firmware na bramce pro1?

Pewnie wydaje się to nieprawdopodobne, ale są rozwiązania bezabonamentowe, które jak do tej pory to robią (od przynajmniej 10 lat), mam na myśli choćby MiOS/Vera/eZLO, gdzie właśnie jest dostępny codzienny zdalny backup ustawień bramki + tunel (@begginer czyżbyś też miał to na myśli?), a swoją drogą z tego na ile się orientuję założyciele AIS doskonale znają tamten system (który było, nie było, nie jest żadną konkurencją dla AIS).
Tam “pod spodem” jest wykorzystane m.in. OpenWrt (czyli również otwarto-źródłowy projekt) przynajmniej w 7 modelach bramek pochodzących z kilku generacji sprzętu (od Vera “1” po Vera Secure, późniejszymi modelami już się nie interesowałem).

Biznesowo jednak tego rodzaju rozwiązanie średnio się spina finansowo :slight_smile: więc…

Tam oczywiście istnieje możliwość dokupienia abonamentu na usługi dodatkowe (np. na chmurowy zapis kamer).
Ponadto tamten system jest dostępny pod wieloma innymi brandami (dostępny jest np. pod brandami dużych sieci sklepów budowlanych :smiley: czy nawet jako gotowe rozwiązania deweloperskie przy budowie nowych mieszkań - nawet w PL się spotkałem z ich rozwiązaniem).

Wróćmy jednak do AIS - intensywna komercjalizacja rozwiązania jest nieunikniona, w przeciwnym razie projekt zacznie przynosić straty, a ewentualny upadek firmy skończyłby się źle również dla “darmowych betatesterów” :stuck_out_tongue:

Może taka dykteryjka (oparta na faktach):
Jak dotąd znam 2 projekty (z pokrewnych tematycznie dziedzin), których działalność zakończono z powodów finansowych i odbyło się to w sposób przyjazny użytkownikom (jeden duży startup - Pebble i jeden projekt po przejęciu przez Logitech’a), a upadłych projektów znam przynajmniej kilkanaście (jeśli nie kilkadziesiąt, bo nie mam siły na wytężanie pamięci by je wyliczyć), gdzie zawsze użytkownicy zostawali “na lodzie”, choć czasem pojawiały się jakieś obejścia głównych problemów dzięki społeczności open source, to jednak niestety przeważająca większość “poszła do piachu”.

@jolka Dzięki za północne doprecyzowanie, bo w 1 poście jednak nie wszystkie karty były na stole :smiley:

2 polubienia

Dzień dobry

@jolka - dziękuję za post i rozwinięcie tematu :+1:

Byłoby - moim zdaniem - dobrze z Zamelem (ale drogo zapewne :slight_smile: ). A zwłaszcza z Suplą, która się dynamicznie rozwija (po latach żółwiego tempa widać wyraźnie ożywienie). Supla to konkretni ludzie, prężne forum, niezawodne rozwiązania. AIS i Supla - duet stworzony dla siebie :slight_smile: To byłaby solidna współpraca.

Ale - podobnie jak @Goral64 - nie sądzę, że o tą współpracę chodzi (chciałbym się mylić).

Myślę, że to chodzi o Domatic - O nas - lub tego typu podobne projekty, które uważni obserwatorzy znajdą tu i tam…:wink: :grinning:

Odpowiadając na zachętę - ze swoje strony proszę tylko o pewniejsze update;y; może rzadsze (bo są alfy, bety, stabilne, które jednak wymagają poprawek); może też z możliwością wyboru co konkretnie aktualizujemy (H,A, serwer, z2m). Chodzi o to, że nam się podobają nowe funkcjonalności i chcemy je mieć - aktualizujemy system w całości i przy okazji pada nam z2m czy coś innego. I tak co miesiąc…

I stąd pytanie - czy można ten proces usprawnić aby być pewnym, iż nowy update nie przyniesie niespodzianek negatywnych (prócz tych pozytywnych oczywiście :slight_smile: )?

Niech się kręci do przodu i wszystko się uda. Powodzenia :slight_smile:

gluckssymbol

Ja za to “strzelam” w blebox, ale zastrzegam sobie prawo do spudłowania. :stuck_out_tongue:

1 polubienie