BETA 🌱 Nowa wersja 0.109 wydana na kanale BETA

dzięki za info :+1: , to faktycznie dziwne.
Sprawdzimy to dokładniej i poprawimy w kolejnej instalacji.

Techniczne info

Nie bardzo jeszcze rozumiemy pochodzenie tego pakietu -is-dom==0.104.4b1
to chyba jakiś błąd pip (managera paczek Pythona)

pip list 

pokazuje nazwę z - (dash) na początku

a ls w pakietach pokazuje nazwę z ~ (hyphen) na początku

ls -la /data/data/pl.sviete.dom/files/usr/lib/python3.7/site-packages/

image

Google zna takie przypadki dla zapytania:
hyphen/dash in python repository name and package name

Nie jesteśmy sami :wink:

Bardzo prawdopodobne, że to jest jakiś “śmieć” który pip powinien usunąć ale tego nie zrobił, prawdopodobnie stało się to podczas jakiejś nie udanej instalacji na naszym środowisku na którym budujemy paczkę startową (bootstrap) i w ten sposób poszło dalej…

Posprzątamy nim nas to “ugryzie w …”. Chyba wystarczy:

rm -rf  /data/data/pl.sviete.dom/files/usr/lib/python3.7/site-packages/~*

Sprawdzimy to dokładniej i poprawimy w kolejnej instalacji.

PS
jeżeli chodzi o WARNING: You are using pip version xxx; however, version yyy is available
to jest “normalne”.Ta komenda to wyleczy:

pip install pip -U

image

Przemyślimy czy auto aktualizacja pip przed aktualizacją systemu jest full bezpieczna i jeżeli nie będzie żadnych przeciwwskazań to dodamy do instalacji, żeby było czysto i ładnie w logach.

Pozdrowienia :+1:

Dzięki Stravi, kolejność jednak ma znaczenie.

jolka należało by poprawić ten komunikat w oknie Tasmota.

Tasmota mówi, że to nie błąd, tak ma być → “it is as designed.”

W kodzie jest OK:

ale jak się ma opcje Home Assistant Auto discovery właczonoą HA automatycznie sam to odwaraca na taką wartość “%topic%/%prefix%/”

Tu są szczegóły:

i to wszystko ma pewnie sens :wink: , wystarczy tylko przeczytać te wszystkie zgłoszenia w Tasmota i zrozumieć czemu tak zrobili… a potem zapuścić brodę i skompilować jądro Linux, a następnie binarki Tasmmota - taki żarcik :wink:

Może źle się wyraziłem pisząc ogólnikowo Tasmota - miałem na myśli Tasmota w wydaniu AIS.
http://www.ai-speaker.com/ota/
Takie oprogramowanie mamy w swoich urządzeniach po flash-owaniu. Moim zdaniem nie działa komunikacja MQTT z oprogramowaniem AIS ota z bramką AIS. I nie ja jeden to zauważyłem. Jeśli okno z taka podpowiedzią jak poniżej jest, to tak użytkownicy bramki to konfigurują. Jeśli zmienią kolejność zapisu topic z prefix działa…

Nie jestem pierwszym i pewnie nie ostatnim, który swoją przygodę z IOT i automatyzacją domu na poważnie, zaczynają od Asystenta Domowego AIS. Nie miałem wcześniej styczności z HA. To co dla wielu na tym forum zdaje się być oczywistym, nie jest takie dla wszystkich.
Mam wrażenie, że bez poznania zawiłości HA nie za wiele własnych pomysłów da się stworzyć w Asystencie Domowym.
Cytat powyżej tylko mnie w tym utwierdza, więc zamawiam terminal PC z zaczynam zabawę z HA.

1 polubienie

Witam

Dziękuję za odpowiedź. Niestety tym sposobem też robiłem i bez efektu. Screen w załączniku.

Pozdrawiam

fenixjac

Obawiam się, że nie do końca jasno to zostało sformułowane/napisane.

To działa w 100% tak samo w:

  • Home Assistant jak w Asystent domowy
  • Tasmota jak w AIS Tasmota

Używamy funkcji automatycznego wykrywania w Asystent domowy (100% tak samo jak Home Assistant), dlatego automatycznie zmienia się pełny temat w AIS Tasmota (100% tak samo jak w Tasmota).
Tak jak to wyjaśnia programista Tasmota:

Zapewniam Cię, że działa.
Mamy kilkadziesiąt urządzeń z tym softem. Nigdzie nie zmieniamy żadnych tematów ani innych ustawień MQTT ręcznie (bo nie ma takiej potrzeby). Programujemy zgodnie z instrukcją aktualizacji(na koniec reset ustawień), a potem dodajemy konfiguratorem i koniec.

Gdyby to był błąd, to byśmy go poprawili albo zgłosili do Tasmota, ale tu nie ma co poprawiać, bo tak to zostało zaprojektowane - tak programiści Tasmota wymyślili to z programistami Home Assistant (a my mamy 100% tak samo, żeby być zgodnym z tymi projektami i nie mieszać).

to może jeszcze w zakładce application “Clear site data” i odświeżenie strony F5 (po tym trzeba będzie się ponownie zalogować w aplikacji).

jak nie pomoże to proszę napisać jakie wersje ais-dom-* są w konsoli po wpisaniu:

pip list

Po “Clear site data” nie pomogło, ale teraz po wejściu do konsoli mam: Serwer **dom-… odrzucił połączenie.

0.109.4b0 wydana na kanale beta

2 zmiany:

  • Home Assistant w wersji 0.109.4
  • Powiedaomienia w aplikacji mobilnej - szczegóły jak włączyć tu:

konsola ssh działa tylko lokalnie, połącz się z bramką po IP w sieci lokalnej

W konsoli mam takie wersje:
ais-dom 0.109.2b1
ais-dom-frontend 20200427.1

to powinno być ok, może zaktualizuj do najnowszej wersji 0.109.4b0 która wczoraj wyszła i zobaczymy czy to pomogło… bo takiego przypadku to jeszcze nie mieliśmy
Daj znać :+1:

PS
faktycznie bez zapoznania się z dokumentacją, nie wiadomo, że konsola działa tylko lokalnie… dało nam to do myślenia. Uczymy się :slight_smile: , w kolejnej wersji (> 0.109.4b0) będzie już lepiej - info poniżej

przed

po

3 polubienia

Zaktualizowało do najnowszej wersji, ale interfejs użytkownika nadal jest 20191204.6. Chyba przeprowadzę reset. :disappointed_relieved:

Poczekaj jeszcze proszę - dojdźmy do tego co jest grane :slight_smile:

Jeszcze 3 pomysły:

  1. Sprawdź w przeglądarce w “incognito mode” Shift + Ctrl + N
    może tam będzie ok? Albo z zupełnie innej przeglądarki z której jeszcze nie wchodziłeś na bramkę i która nic nie zapisała jeszcze sobie lokalnie.
    Jeżeli 1. nie pomaga to przejdź do 2.

  2. zrób proszę z konsoli aktualizację ręczną i zobaczymy czy jest jakiś problem podczas instalacji:

pip install ais-dom==0.109.4b0 -U

w trakcie instalacji obserwuj logi w konsoli - jeżeli jest jakiś błąd to prześlij nam go (może jakieś zależności nie pasują…). Jeżeli są błędy to nam podeślij. Jeżeli nie to zobaczmy punkt 3.

  1. Dzisiaj wydamy wersję 0.109.5b0
    tam będzie nowy wersja frontend i zobaczmy czy to pomoże

PS
Czy próbowałeś wcześniej coś doinstalowywać na bramce? Co mogło zmienić uprawnienia do plików lub dodać jakieś zależności?
Jeżeli nic sam nie doinstalowywałeś, a jest taki problem, to możesz na emaila info@sviete.pl podesłać identyfikator bramki + login i hasło na konto administratora (możesz dodać jakieś tymczasowe). Normalnie nie robimy takich zdalnych serwisów, ale to nas zaintrygowało - wejdziemy zdalnie i zdiagnozujemy przyczynę.

Pierwszy sposób bez efektu, a przy ręcznej aktualizacji coś takiego:

robiłeś tak jak napisaliśmy?

pip install ais-dom==0.109.4b0 -U

pokaż całego loga z instalacji łącznie z poleceniem które wpisujesz

0.109.5b0 wydana na beta

Dodaliśmy klika drobnych poprawek i najnowszego (dzisiaj wydanego) Home Assistent 0.109.5

wszystko wygląda ok - jakby było zainstalowane…

sprawdźmy ostatnią rzecz, proszę w konsoli wpisać:

pip install wheel

a następnie:

pip install ais-dom==0.109.5b0 -U

proszę dać znać jak wygląda log i czy aplikacja jest aktualna w przeglądarce?