✍ Wersja systemu Hugo wydana na kanale stabilnym

Wersja systemu Hugo wydana na kanale stabilnym

:writing_hand:

Wszystko podsumowane na blogu z linkami do dokumentacji:

image

Aktualizacja z Grety to Hugo

Informacja o dostępności aktualizacji

Pobieranie

Instalowanie

Restartowanie

Status po ponownym uruchomieniu

image

2 polubienia

Mimo aktualizacji nie pojawiła się integracja związana z tts

w domyślnej konfiguracji jest tak:

image

chyba, że masz w yaml nadpisaną konfigurację tts na jakąś inną, to wtedy się nie pojawi

@jolka spytam przy okazji.
Czy szykuje się aktualizacja aplikacji Ais-dom (tablety, komórki) oraz dodanie nowych funkcji?
Pro będzie ciekawa propozycja dla instalatorów automatyki budynkowej którzy nie chcą się ograniczać do jednego producenta. :slightly_smiling_face::slightly_smiling_face:

1 polubienie

usunąłem wpis w configuration.yaml dotyczący tts google czyli powinienem mieć tak jak w

i zrobiłem restart bramki a mimo to ta integracja się nie pojawiłam, nawet dodanie tego wpisu w yaml nie powoduje pojawienia się tej integracji więc jak mogę zrobić aby mieć tą integrację?

tak :slight_smile:
mamy w planie do końca roku dodać dwie większe rzeczy,
ale teraz jest czas wakacyjny :tropical_drink: :beach_umbrella:

Gdzie się nie pojawiła? Kliknij tak:

a następnie przewiń stronę i zobaczysz jakie masz integracje wczytane:

1 polubienie

tutaj się nie pojawia

zaś tutaj jest

więc jak mogę zrobić aby także pojawiła się w konfiguracja > integracje?

a po co ?

Jak korzystałeś do tej pory z tts online, to kasujesz wpis z configuration.yaml:

tts:
  - platform: google_translate
    language: "pl"

i po aktualizacji na Hugo korzystasz z tts od AIS offline

U mnie działa, wystarczy w automatyzacji (u mnie node red) podmienić service google_translate_say na ais_tts_local_say

myślałem ze ten wpis jest konieczny gdy integracja się nie pojawia więc także zrobiłem ten krok

ale w node red gdy wykonam ten krok

to dopiero za drugim wykonaniem słyszę głos jolki w głośniku przez google cast ale przed wypowiedzeniem musze dać taki blok

i w bloku funkcyjnym odpowiedzialnym za wiadomość musze dodać “cache”: true

czy masz pomysł jak mogę to naprawić aby za każdym razem była wysyłana wiadomość jak w przypadku google tts do głośnika a nie dopiero po drugim wykonaniu ?

Na razie nie miałem czasu na dłuższe testy ale zauważyłem, że faktycznie czasem nie idzie powiadomienie na głośnik cast. Wywołałem nodem inject po kolei wszystkie automatyzaję gdzie jest cast i widzę że dla jednych idzie zawsze a dla innych w ogóle, jakoś totalnie losowo. Muszę się temu przyjrzeć bliżej.

Po zaktualizowaniu Jolki do wersji Hugo mam dwa powiadomienia:
Recorder

The recorder could not start, check the logs
w logach:
Logger: homeassistant.setup
Source: setup.py:152
First occurred: 11:45:51 (2 occurrences)
Last logged: 11:45:51

Unable to set up dependencies of history. Setup failed for dependencies: recorder
Unable to set up dependencies of logbook. Setup failed for dependencies: recorder

Oraz drugie powiadomienie:
Invalid config

The following integrations and platforms could not be set up:

Please check your config and logs.
w logach:
Logger: homeassistant.components.recorder
Source: components/recorder/init.py:998
Integration: recorder (documentation, issues)
First occurred: 11:45:19 (10 occurrences)
Last logged: 11:45:47

Error during connection setup to : Could not parse rfc1738 URL from string ‘’ (retrying in 3 seconds)
Traceback (most recent call last):
File “/data/data/pl.sviete.dom/files/usr/lib/python3.9/site-packages/homeassistant/components/recorder/init.py”, line 719, in _setup_recorder
self._setup_connection()
File “/data/data/pl.sviete.dom/files/usr/lib/python3.9/site-packages/homeassistant/components/recorder/init.py”, line 998, in _setup_connection
self.engine = create_engine(self.db_url, **kwargs)
File “”, line 2, in create_engine
File “/data/data/pl.sviete.dom/files/usr/lib/python3.9/site-packages/sqlalchemy/util/deprecations.py”, line 298, in warned
return fn(*args, **kwargs)
File “/data/data/pl.sviete.dom/files/usr/lib/python3.9/site-packages/sqlalchemy/engine/create.py”, line 518, in create_engine
u = _url.make_url(url)
File “/data/data/pl.sviete.dom/files/usr/lib/python3.9/site-packages/sqlalchemy/engine/url.py”, line 711, in make_url
return _parse_rfc1738_args(name_or_url)
File “/data/data/pl.sviete.dom/files/usr/lib/python3.9/site-packages/sqlalchemy/engine/url.py”, line 777, in _parse_rfc1738_args
raise exc.ArgumentError(
sqlalchemy.exc.ArgumentError: Could not parse rfc1738 URL from string ‘’

Logger: homeassistant.setup
Source: setup.py:152
First occurred: 11:45:51 (2 occurrences)
Last logged: 11:45:51

Unable to set up dependencies of history. Setup failed for dependencies: recorder
Unable to set up dependencies of logbook. Setup failed for dependencies: recorder

Bramka jest po pełnym resecie aplikacji z powodu problemów z zigbee, miałem nadzieję że naprawi i ten problem ale niestety występuje nadal.
Wywaliło też integrację Xiaomi Miio, tzn odinstalowałem ją ponieważ przestała działać, próba zainstalowania kończy się błędem “nie udało się wczytać interfejsu konfiguracji”, w logach:

Logger: homeassistant.util.package
Source: util/package.py:114
First occurred: 12:45:08 (1 occurrences)
Last logged: 12:45:08

Unable to install package python-miio==0.5.6: ERROR: Cannot install python-miio==0.5.6 because these package versions have conflicting dependencies. ERROR: ResolutionImpossible: for help visit User Guide - pip documentation v21.2.dev0

Sorry że tyle problemów w jednym poście ale wszystkie wystąpiły po aktualizacji Hugo.

Wystąpił konflikt w zależnościach między użytymi pakietami, mogą to tylko naprawić programiści.

@jolka niestety coś jest nie tak z automatyczną konfiguracją zigbee2mqtt.
Po raz kolejny wyczyściło mi konfigurację wraz z zapamiętanymi urządzeniami i nadpisało tylko podstawowymi ustawieniami.
Dodatkowo nie działa przywracanie kopii zapasowej (pobrałem paczkę z portalu integratora i przywróciłem ręcznie):

U mnie też coś nie tak…
Dostaje komunikat, że usunięto urządzenie zigbee i zatrzymano serwis zigbee (mam Conbee) i za chwilę idzie info że uruchomiono zigbee ale w logach tak:
a


c
Albo Hugo coś zepsuło (zigbee 1.19.1) albo jednak po burzy moja bramka coś uszkodzona. Zmieniałem port usb i przedłużkę, bez efektu.
Szału dostaję bo za każdym razem urządzenia zigbee musze dodawać od nowa.

po każdym takim komunikacie w zigbee2mqtt w configuration.yaml zostaje tylko taki wpis:

homeassistant: true
permit_join: false
mqtt:
base_topic: zigbee2mqtt
server: ‘mqtt://localhost’
serial:
adapter: deconz

Po ręcznym skopiowaniu z kopii poprawnego wpisu:

homeassistant: true
permit_join: false
mqtt:
  base_topic: zigbee2mqtt
  server: 'mqtt://localhost'
serial:
  adapter: deconz
  port: /dev/ttyACM0
frontend:
  port: 8099
advanced:
  log_level: info
  log_output:
    - console
  channel: 11
devices:
  '0x00124b001b784011':
    friendly_name: Temperatura Korytarz Dół
  '0x680ae2fffe096e31':
    friendly_name: Światło Korytarz Dół
  '0x5c0272fffe16b2e3':
    friendly_name: Światło Kotłownia
  '0x00158d00027d8200':
    friendly_name: Przycisk Garaż
  '0x680ae2fffe096e0f':
    friendly_name: Światło Sień
  '0x00158d00041a627c':
    friendly_name: Kontaktron Barek
  '0x680ae2fffe096d59':
    friendly_name: Światło Sypialnia
  '0x680ae2fffe096db6':
    friendly_name: Światło Zosia
  '0x680ae2fffe096d8f':
    friendly_name: Światło Łazienka
  '0x00158d0004188485':
    friendly_name: Przycisk Lampka Salon
  '0x00158d000427ef6a':
    friendly_name: Temperatura Taras
  '0x00158d00054433a6':
    friendly_name: Rygiel Wejście
  '0x00158d00041d3f75':
    friendly_name: Temperatura Sypialnia
  '0x00124b001c4b28ba':
    friendly_name: Temperatura Łazienka
  '0x842e14fffe1266cf':
    friendly_name: Wentylator Łazienka
  '0x00124b00224143f5':
    friendly_name: Temperatura Poddasze
  '0x04cf8cdf3c763e7b':
    friendly_name: Gniazdko Pralka

oraz komendzie pm2 restart zigbee

wszystkie urządzenia tym razem wróciły

Ale za jakiś czas znowu wyczyści configuration.yaml.

PS
tak z ciekawości dlaczego id zigbee cały czas się zmienia ??
a dla pozostałych usług jest stałe ??

1 polubienie

Id się zmienia bo proces jest zabijany podczas tego jak słyszysz komunikaty nt. podłączenia/odłączania urządzenia zigbee.

No tak ale np. tunnel też się restartuje (jak widać na moim screenie był 17 restartów) ale ID ma ciągle stałe 5.

Moja teoria jest taka że tunel jest restartowany z jakiegoś powodu, np chwilowy brak internetu. Natomiast proces zigbee jest ubijany po wykryciu odpięcia USB, bo i po co trzymać ten proces skoro użytkownik go wyciągnął. Tak wiem że nie wyciągasz tylko pewnie zigbee2mqtt doprowadza do sytuacji reenumeracji USB.

ja też tak mam od kiedy używam conbee2 i to już na Marcie miałem czasami chodzi 2-3 tygodnie a czasami sobie taki restart zrobi 2 razy na dzień

Po aktualizacji przestały mi działać rolety miałem dodany komponent którym regulowałem wysokość rolet. Może ktoś podpowie nie mogę dodać Cover Time Based Component. Katalog dalej istnieje ale po restarcie AIS nie dodaje go. Może oficjalnie zostanie dodany do AIS :wink: