馃懆鈥嶐煔 Darek, piewsza BETA wydana (UWAGA Wymagany Python3.9 - binarki LTS)

Napity czy bra艂e艣 co艣? Jak masz takie odpowiedzi udziela膰 na tym forum to odpu艣膰. Mam problem to pisz臋, poniewa偶 od czasu aplikacji Hej Maya a teraz Hej Siri u偶ywam ca艂y czas mikrofonu a teraz nie dziala nawet poprzez wywo艂anie przyciskiem aqara. Wygl膮da tak jakby kamerka mia艂a mikrofon wy艂膮czony. A ty z tak膮 pomoc膮 wyje偶d偶asz.

1 polubienie

Ja nadal musz臋 u偶ywa膰 pilota od bramki, poniewa偶 kamerka nie dzia艂a. Tw贸rcy bramki nawet nie reaguj膮 na m贸j problem. Zreszt膮 nie pierwszy raz. Liczy si臋 tylko opis nowej aktualizacji i czasami co艣 odpisz膮. Moim zdaniem kolega @stravi lepiej si臋 na forum anga偶uje jak tw贸rcy bramki. Mo偶e gdzie艣 jaki艣 bakcyl jest ale nikt nic nie wie. Fajnie by艂o powiedzie膰 Hey siri wy艂膮cz telewizor a teraz jest potrzeba u偶ywa膰 pilota. Na forum nie ma du偶o temat贸w aby zaraz odpowiada膰 na pytania u偶ytkownik贸w. Czasami mija kilka dni jak ja艣nie pa艅stwo od zrobienia bramki co艣 odpisz膮. Ogarnijcie si臋 prosz臋 poniewa偶 zawsze czekamy w艂a艣nie od was na pomoc.

1 polubienie

Pilot jest od AIS, kamera jest Twoja i Ty j膮 konfigurowa艂e艣, doda艂e艣. Masz pretensje do AIS鈥k膮d takie oczekiwania?
Nie widz臋 zwi膮zku, logiki.

2 polubienia

Szanowny kolego, przeczytaj prosz臋 zasady tego forum i zanim zaczniesz pisa膰 kolejnego posta, sam si臋 鈥渙granij鈥:

Wszystkie zasady to 3 punkty. Bardzo prosz臋 si臋 do nich stosowa膰.

3 polubienia

Dlaczego wiedzia艂em 偶e takie odpowiedzi dostan臋鈥 ja tylko prosi艂em o pomoc osoby kt贸re bardziej si臋 znaj膮 na tym. A dosta艂em co鈥? Wywo艂ywanie automatyzacji g艂osowo bardzo mnie cieszy艂o, po aktualizacji si臋 skopa艂o a pom贸c dosta艂em jak powy偶ej.

Przeszukaj forum i znajd藕 osoby z kamer膮 od PS3 i do nich skieruj swoje pytania. Jak obecnie wygl膮da sytuacja z tak膮 nietypow膮 integracj膮? Masz na to temat, kt贸ry sam stworzy艂e艣. Masz r贸wnie偶 mo偶liwo艣膰 adresowania bezpo艣redniego do konkretnych os贸b @paciuk i to dzia艂a.

Nie ka偶dy ma mikrofon od PS3 jak by kto艣 mia艂 napewno by Tobie odpisa艂.Moze kamera nie obs艂uguje python 3.9 (przypuszczenie skoro zrobi艂e艣 aktualizacj臋)

Mo偶e tutaj jest odpowied藕

@Medykkforek i dzi臋kuj臋 przynajmiej ty nakierowales mnie na m贸j problem. Co do reszty to pytanie zada艂em osobom co u偶ywaj膮 kamerk臋 i by艂em 艣wiecie przekonany, 偶e tw贸rcy bramki te偶 j膮 u偶ywaj膮. Prosz臋 si臋 nie denerwowa膰 na mnie. Jak kogo艣 obrazi艂em to prosz臋 mi wybaczy膰

1 polubienie

A wiesz juZ co mo偶e by膰 ?

Tak na szybko ci odpowiem 偶e nie ma mnie teraz w domu (pisze z telefonu) ale po pracy zerkn臋 na w膮tek

Spoko, spoko nikt tu si臋 nie obra偶a, my nie z tych :wink:
Chodzi tylko o to, 偶e to nie piekarnia, ani po偶ar w鈥

PS

Zgadzamy si臋, bo to forum powsta艂o na pro艣b臋 u偶ytkownik贸w i dla u偶ytkownik贸w. Cz臋艣膰 ludzi pomaga innym w rozwi膮zaniu problem贸w i to jest 艣wietne :heart:
S膮 te偶 tacy co maj膮 roszczenia, bo nie dzia艂a co艣, co nawet, w dokumentacji nie jest opisane, i denerwuj膮 si臋, 偶e nie dostali wsparcia od innych.

Nim zarzucimy komu艣, 偶e mi nie pomaga, zadajmy sobie pytanie - komu my pomogli艣my? Czemu ja nie jestem jak @stravi :wink: ?

Zgodnie z ameryka艅sk膮 zasad膮 :wink:

nie pytaj co tw贸j kraj mo偶e zrobi膰 dla ciebie zapytaj co ty mo偶esz zrobi膰 dla swojego kraju

B膮dzmy wszyscy jak @Stravi ! A 艣wiat b臋dzie lepszy! :slight_smile:
:peace_symbol:

2 polubienia

Ja to wszystko rozumiem. Ale np. Zamiast pisa膰 taki d艂ugi komentarz @jolka to czy nie by艂o by pro艣ciej napisa膰 sprawdz to czy tamto i si臋 oka偶e co masz 藕le lub co jest nie halo. Ja naprawd臋 szanuje wasz膮 prac臋 i nie chc臋 tu jakie艣 konflikt贸w robi膰. Poprostu ti by艂o pi臋kne. Kto艣 z rodziny m贸wi Hej Siri wlacz tv czy 艢wiat艂o bramka odpowiada艂a 2x ok w艂膮czam a teraz to czy naci艣nie prze艂膮cznik 艣wiat艂a czy guzik na pilocie troch臋 mija si臋 z celem. A co b臋dzie z g艂o艣nikiem AIS? a przymierzam si臋 do zakupu jak wyjdzie.

Dzi臋kuj臋 Wam wszystkim za uznanie, staram si臋 pomaga膰 jak tylko co艣 wiem lub wiem gdzie poszuka膰. Takiego te偶 podej艣cia do forum oczekiwa艂bym od wszystkich i faktycznie wtedy b臋dzie 艂atwiej.

P.S. Przesiad艂em si臋 na LTS i Darka - nie by艂o lekko przy mojej ilo艣ci integracji instalacja paczek python鈥檕wych trwa艂a 鈥渨ieki鈥. Ale finalnie mog臋 si臋 pochwali膰, 偶e oby艂o si臋 bez pe艂nego restartu aplikacji, czyli m贸j licznik pe艂nych restart贸w aplikacji = 0.
P.S.2 Czy kto艣 kto jest na LTS u偶ywa integracji InfluxDB? To jedyna integracja kt贸ra mi nie wsta艂a.

5 polubie艅

Mi te偶 bez problemu uda艂o si臋 przej艣膰 na LTS po tym jak Darek popsu艂 AIS :wink: Trwa艂o te偶 wieki ale sukces jest :slight_smile:

Te偶 mam na stanie 0 pe艂nych restart贸w AIS :slight_smile: nie licz膮c jednego na samym pocz膮tku gdy popsu艂em wszystko loguj膮c si臋 na root鈥檃 :wink:

2 polubienia

Kolejny Darek na BETA wydany

Zmiany:

1. Home Assistant Release 2021.2.2 - February 9

2. Home Assistant Release 2021.2.3 - February 11

3. Pami臋膰 nie u偶ywana to pami臋膰 zmarnowana - krok 1.

Tak jak wyja艣niali艣my na pocz膮tku wpisu system Linux/Android w przypadku gdy ko艅czy mu si臋 pami臋膰 鈥渘ie cacka鈥 si臋 z programami tylko je kill-uje.

Dlatego je偶eli kto艣 ma logowanie zdarze艅 do pami臋ci i generuje du偶o zdarze艅 to mo偶e sko艅czy膰 si臋 pami臋膰 i system zabije us艂ug臋 kt贸ra zajmuje pami臋膰.
Nie jest to nic nadzwyczajnego tak to dzia艂a wsz臋dzie, tzn. w ka偶dym systemie kt贸ry nie pokazuje Blue Screen of Death :wink:

Oczywi艣cie nam zale偶y na tym 偶eby taka sytuacja jak restart naszej aplikacji z powodu braku pami臋ci nie mia艂a miejsca. Do tej pory ustawiali艣my naszej aplikacji priorytety w systemie, tak 偶eby by艂a ostatnia do zabicia. W dokumentacji wyja艣niamy te偶, 偶e w przypadku generowania wi臋kszej ilo艣ci zdarze艅 zalecamy zapis nie w pami臋ci ale na zewn臋trznym dysku lub zdalnej bazie (oczywi艣cie wiemy, 偶e nie jest to proste i s膮 z tym problemy - ten temat rozwi膮偶emy w przysz艂o艣ci).

Z drugiej strony wyznajemy zasad臋 (tak膮 jak w systemie Linux/Android), 偶e nie u偶ywane zasoby pami臋ci s膮 zmarnowane i nale偶a艂o by wykorzysta膰 maksymalnie ca艂膮 dost臋pn膮 pami臋膰. Pracujemy nad sprz臋tem kt贸ry b臋dzie mia艂 sporo pami臋ci i a偶 si臋 b臋dzie prosi艂 偶eby do tej pami臋ci pisa膰 wi臋cej :writing_hand:

W tym kierunku teraz w艂a艣nie idziemy i dodali艣my pierwsze zabezpieczenie przed restartowaniem serwisu Asystent domowy na bramce w przypadku ma艂ej ilo艣ci pami臋ci.
A dok艂adnie zaimplementowali艣my metod臋 onTrimMemory z interfejsu Android ComponentCallbacks2

https://developer.android.com/reference/android/content/ComponentCallbacks2#onTrimMemory(int)

Gdy system operacyjny ustali, 偶e jest to dobry moment, aby nasz proces usun膮艂 zb臋dne rzeczy z pami臋ci (bo nie jest w stanie utrzyma膰 tyle proces贸w w tle, ile by艣my chcieli). To wy艣le nam wiadomo艣膰 鈫 trim_memory z informacj膮 o poziomie zaj臋to艣ci pami臋ci. Je偶eli poziom jest TRIM_MEMORY_RUNNING_CRITICAL to zalogujemy informacje w Asystent domowy i sprawimy czy u偶ytkownik ma baz臋 w pami臋ci urz膮dzenia. Je偶eli tak to wyczy艣cimy t膮 baz臋 i zwolnimy pami臋膰. Dzi臋ki temu system b臋dzie nadal dzia艂a艂 bez restartu naszego serwisu.

To wszystko jest w tym kodzie:

https://github.com/sviete/AIS-home-assistant/blob/ad66df63b1c732ae61c6de1a72de9ed9d9102660/homeassistant/components/ais_ai_service/init.py#L3537

W tej wersji zrobimy tylko krok 1. - czyszczenie bazy w pami臋ci.

:tipping_hand_woman: W przysz艂o艣ci, by膰 mo偶e zdecydujemy si臋 na kolejny krok 2. (kt贸ry wida膰 w kodzie a kt贸ry teraz nic jeszcze nie robi tylko loguje). Ten kolejny krok to zabijanie proces贸w z poziomu Asystenta domowego, kt贸re zu偶ywaj膮 pami臋膰 a kt贸re nie s膮 naszymi procesami. Chodzi tu np. on Node-RED, serwery, us艂ugi czy inne rzeczy kt贸re u偶ytkownicy instaluj膮 na bramce i dziwi膮 si臋, 偶e co艣 im si臋 serwis AIS restartuje z 鈥渘iewyja艣nionych przyczyn鈥.
Zanim dojedzie do kroku 2. to oczywi艣cie wyja艣nimy jak b臋dzie dzia艂a艂 ten mechanizm. 呕eby by艂a jasno艣膰 - na t膮 chwil臋 my nic nie zabijamy (to system operacyjny zabija procesy jak mu brakuje pami臋ci), my staramy si臋 zwolni膰 pami臋膰, tak 偶eby system nie zabi艂 naszego procesu.

Jeszcze jedna uwaga dla os贸b kt贸re my艣l膮, 偶e na mocnym sprz臋cie mo偶na robi膰 wszystko i ich problemy spowodowane s膮 za ma艂ymi zasobami.
Na mocniejszym sprz臋cie na pewno da si臋 robi膰 wi臋cej i szybciej ale je偶eli program robi 鈥渃o艣 g艂upiego鈥 to nie pomo偶e wi臋cej procesora czy pami臋ci efekt b臋dzie taki sam.
Czyli je偶eli jaki艣 program b臋dzie zjada艂 pami臋膰 to zawsze b臋dzie jej za ma艂o i zawsze b臋dzie prowadzi艂o to do tego samego - zabicie/restart procesu z powodu braku pami臋ci w systemie.

6 polubie艅

Cze艣膰, taki dungs mi si臋 pojawi艂 w logach.

Logger: homeassistant.components.ais_updater
Source: components/ais_updater/init.py:612
Integration: AIS Updater (documentation, issues)
First occurred: 22:53:05 (2 occurrences)
Last logged: 22:54:13

Received invalid JSON from AIS dom Update

Mam to samo i przez gui nie dzia艂a sprawdzanie nowych wersji.

Cze艣膰 @Michal.S @Iron dalej tak macie?

W艂a艣nie robimy testa instalacji na 2 bramkach (kt贸re s膮 na kanale alfa) i jest OK

image

PS
zaraz wydamy najnowszego Darka na kanale BETA

U mnie wszystko jest aktualne ale linux si臋 za 2 razem zrobi艂.

1 polubienie