Usługa "programowania urządzeń w AI-Speaker"

Cześć!

Zdecydowaliśmy się na udostępnienie naszym klientom usługi “aktualizacji urządzeń do najnowszych wersji oprogramowania poprzez programowanie w AI-Speaker”.

Chodzi nam o to, żeby każdy (nie tylko zaawansowany technicznie użytkownik) kupując nasz sprzęt był pewny, że ma gwarancję działania sprzętu i wsparcie podczas aktualizacji oprogramowania do najnowszych wersji.

Chcemy pozostać otwartym rozwiązaniem, w którym każdy ma dostęp do całego systemu i jednocześnie chcemy, żeby użytkownicy nie musieli się bać, że zrobią coś, co zepsuje działanie systemu.

Myśleliśmy nad taką możliwością już od jakiegoś czasu (powody takich przemyśleń znajdziecie wypunktowane poniżej) i w końcu zdecydowaliśmy, jak to ogarnąć logistycznie :wink: Ale po kolei…

Skąd pomysł na taką “usługę”?

  1. W marcu 2020 roku zdecydowaliśmy się na migrację serwera AIS dom na bramce do wersji 2.0. Na forum powstała oczywiście instrukcja, która tłumaczyła jak to wykonać.

Wiemy, że nie wszyscy sobie z tym poradzili. Część użytkowników nie wykonała migracji (bo proces jest skomplikowany) i pyta nas czemu system się nie aktualizuje. Naszymi klientami są też osoby, które korzystają z bramki praktycznie tylko w zakresie wbudowanych integracji audio (oraz sterują w domu urządzeniami przy pomocy naszych gniazdek), są osoby z dysfunkcjami wzroku oraz osoby starsze, które z różnych powodów nie są w stanie takiego procesu migracji wykonać samemu. Oczywiście wszystkim pomagamy w takich sytuacjach i wgrywamy oprogramowanie.

  1. Bramki z Jolką na pokładzie są w sprzedaży już od 2 lat i 5 miesięcy. Do tej pory wypuściliśmy trzy modele- dev1, dev BT i dev2. Nasze bramki oferują użytkownikowi pełny dostęp do wszystkich funkcjonalności systemu - odblokowane konto root-a. Dzięki otwartości naszego rozwiązania, możliwe jest integrowanie przeróżnych urządzeń od wielu producentów. A to (oprócz przeogromnych możliwości) może być czasami również powodem problemów. Zdarzyło się w przeciągu ostatnich dwóch lat, że ktoś eksperymentował tak bardzo, że w konsekwencji zwracał się do nas z prośbą o przeflashowanie bramki i wgranie najnowszej fabrycznej wersji oprogramowania. Tu oczywiście też każdemu staraliśmy się pomóc.

  2. Gniazdka WiFi (a niedługo kolejne urządzenia z ESP8266). Te urządzenia fizycznie ciężko jest uszkodzić, ale każdemu może się zdarzyć wgranie złego oprogramowania (bez zachowania skomplikowanej ścieżki migracji) co może wymagać programowania. Skoro już oferujemy ‘przeflashowanie’ bramki to opcja wgrania świeżego softu na urządzenia również będzie dostępna.

  3. Moduły USB cc2531 - tu sytuacja jest nieco inna, niż w przypadku bramek i gniazdek (gdzie wgrywamy naszą wersję oprogramowania). Zigbee2mqtt to stosunkowo młody projekt który jest na etapie intensywnego rozwoju. Jak się okazuje, mogą się zdarzyć problemy z funkcjonowaniem zigbee2mqtt, które nie mają nic wspólnego ani z naszą bramką, ani z fizycznym urządzeniem, jakim jest adapter USB.

Autor projektu zigbee2mqtt (oraz część osób, która zgłaszała mu problemy z funkcjonowaniem różnych adapterów) sugeruje, że pomocne może się okazać ponowne wgranie ‘świeżego’ oprogramowania.

Jeśli więc zdarzy się, że ktoś potrzebuje ponownie zaprogramować swój adapter a nie ma możliwości zrobić tego sam- również możemy to wykonać. Do wyboru będziecie mieli wtedy najnowsze wersje oprogramowania w dwóch wariantach:

Z-Stack_Home_1.2 (default)
lub
Z-Stack_Home_1.2 (source_routing).

Możliwości obu wersji możecie sprawdzić tutaj

Jak zamówić taką usługę aktualizacji poprzez wgranie najnowszej wersji?

W kilku prostych krokach:

  • wysyłacie do mnie email na adres: celina@ai-speaker.com z opisem jakie urządzenie chcecie przeflashować i z jakiego powodu

  • odsyłam Wam formularz, który musicie wypełnić i dołączyć do przesyłki. Będą na nim wszystkie potrzebne informacje.

  • wypełniacie formularz, pakujecie, wysyłacie do nas paczkę i czekacie

  • kiedy urządzenie jest już gotowe do odesłania, dostajecie maila z taką informacją i linkiem do aukcji Allegro z usługą programowania. Kupujecie przez Allegro + opłacacie przesyłkę a ja nadaję Wasze urządzenie paczkomatem na wskazany przez Was adres.

Ile będzie kosztować samo programowanie?

Dostaniecie za to fakturę na 9 zł brutto. W tym jest już prowizja Allegro, VAT i PIT oraz koszt pakowania przesyłki (koperta bąbelkowa).

Od kiedy będzie to dostępne?

Już. Wystarczy wysłać do mnie maila na adres celina@ai-speaker.com i napisać, o co chodzi.

11 polubień

@Celina i @jolka może jednak poszukać innego koncentratora co powiecie. Pomóżcie jak ma tak zigbee działać to i Wam się rykoszetem dostanie a macie głos i znajomości.

Mądre to?

Jak tam światło nie zadziała to wyciągnę i włączę USB do Ais jeszcze raz ale jak czujnik zalania nie zadziała to raczej lipa nie?

Może zrobić aukcje z nowym koncentratorem już z poprawionym firmware??

Nie do końca rozumiem Twój post, bo jest jakby zlepkiem nieusystematyzowanych myśli i ciężko się to czyta ze zrozumieniem.
Z tego co było już napisane na forum można wywnioskować, że zespół AIS szuka innych koordynatorów niż CC2531.
Podlinkowany przez Ciebie CC2538 jest fajnym urządzeniem, ale nie jest wspieranym przez bramkę AIS, robiłem do takiego supportu podchody, ale utknąłem i odpuściłem. Natomiast samo urządzenie mogę polecić, bo mam je na dodatkowym kontrolerze - może na wersji PRO wrócę do tematu.
Jeśli szukasz alternatywy “na już” to polecam Conbee2.

1 polubienie

Czy w przypadku problemów z domyślnymi komponentami oprogramowania na bramce jest wgrywane nowe oprogramowanie i zostaje zmieniony identyfikator bramki jak w przypadku poniżej

Czy identyfikator bramki pozostaje bez zmian oraz czy jest testowane później przez was przed odesłaniem i czy wszystko działa prawidłowo na jakimś utworzonym koncie testowym?

Przeflashowanie bramki w serwisie = wgranie najnowszej fabrycznej wersji oprogramowania (od dwóch miesięcy jest to już wersja z Termuxem) => bramka dostaje nowy unikalny identyfikator i ma świeżutki, działający i nieskalany konfiguracją soft :wink:

Sporo osób już skorzystało z tej opcji, do tej pory wszyscy zadowoleni :wink:

2 polubienia

A można przy okazji “wgrać bana na konsolę”? :wink:

2 polubienia

Hej:)
Myślę właśnie nad usługa programowania w serwisie DEV3 Maja → Termux

Rozumiem, że jak dostanę bramkę to jedynie przywracam kopię zapasową z portalu integratora i wszystko będzie tak jak teraz (integracje, sparowane urządzenia zigbee) tylko na nowszym oprogramowaniu? :slight_smile:

Mam dwie bramki DEV1 i DEV3. Chciałbym DEV3 3 wysłać na programowanie Termuxa i najnowszego softu. Proszę dać znać jak to sformalizować. Nie musi być na cito. Pozdrawiam.

2 polubienia

Hej!
Odezwij się do mnie na celina@ai-speaker.com i dogadamy szczegóły : )