🎾 Wersja systemu Iga wydana

Odpowiedź padła we wspólnym poście.

Cały proces aktualizacji jest w dokumentacji - postaram się to wytłumaczyć, powinno dać się to zrozumieć:

my mamy 2 gałęzie w repozytoriach (BETA i MAIN) tam dodajemy najnowsze pakiety:

  • binarne w repozytorium apt
  • python-a w repozytorium pip
  • android apk w naszym ota instalajca za pomocą pm (Android package manager)

Wszystko, co robi proces aktualizacji, to pobiera i instaluje pakiety z repoztyroriów na bramkę.

Czyli mówiąc, że jest nowa wersja my informujemy o tym, że w repozytoriach udostępniliśmy nowe pakiety - reszte robią aplikacje (manager-y pakietów) które potrafią instalować pakiety (apt, pip i pm) z repozytoriów.

Tu jest nawet przykładowy skryp aktualizujący w bash z komentarzami - można zobaczyć co się dokładnie dzieje podczas aktualizacji:

https://ai-speaker.com/docs/ais_bramka_update_force

Tu nie ma żadnych czarów-tak samo dzieje się to w każdym systemie.


Oczywiście może się zdarzyć, że jak ktoś się “zapuści z aktualizacjami” to w HA będzie już tyle przełomowych zmian (Breaking Changes), że system nie wstanie, bo nie poradzi sobie z migracją konfiguracji.

Wtedy jeżeli ktoś potrafi czytać logi, to może poradzić sobie z naprawieniem swojej konfiguracji, w przeciwnym wypadku udostępniamy szybką ścieżkę →

Wszystko już działa zrobiłem force aktualizacje wkleiłem komendę do konsoli

W którym miejscu jest w tej procedurze z2m?

Dzięki

A u mnie na DEV 1 animacje działają, słoneczko się kręci i chmurki przesuwają :grinning: :sunny: :partly_sunny:.
Aktualizacja automatyczna bez problemów.

U mnie wciąż na okrągło to samo…aktualizacja restart i znów chce się aktualizować…i aktualizacja restart…a Zigbee…wykrzyknik…

Tunel nie działa czy ktoś mógłby sprawdzić działanie tunelu?
Screenshot_2021-07-29-16-09-15-989_pl.sviete.dom

Próbowałeś wyłączyć tunel odczekać chwilę i włączyć ponownie ? U mnie cały czas działa mimo iż jestem już na beta Jarek (ha 2021.8.0)

Nie zaktualizował się i u mnie z2m

Czy ta procedura podniesie wersję do aktualnej?

P. S. Ale 1.20.0 ma status beta to może ona się zaktualizować przy stabilnej wersji?

Status beta jest tylko w repozytorium AIS, w oryginale (GitHub - Koenkk/zigbee2mqtt: Zigbee 🐝 to MQTT bridge 🌉, get rid of your proprietary Zigbee bridges 🔨) od 28 dni jest wersja stabilna:

image

Dzięki. No ona w aktualizacji Iga się nie aktualizuje.

Na swoim DEV1 mam to samo. Zigbee się nie aktualizuje. Chyba gdzieś było co zrobić, żeby poszło…

Ja nie kojarzę. Może ktoś podpowie.

Odpaliłem aktualizację na DEV3 i zastanawia mnie czemu ais instaluje python2 zamiast 3?

2|ais      | Setting up python2 (2.7.18-5) ...
2|ais      | Setting up pip2...
2|ais      | DEPRECATION: Python 2.7 will reach the end of its life on January 1st, 2020. Please upgrade your Python as Python 2.7 won't be maintained after that date. A future version of pip will drop support for Python 2.7. More details about Python 2 support in pip, can be found at https://pip.pypa.io/en/latest/development/release-process/#python-2-support

Na DEV1 mam coś takiego:

|ais      | 2021-07-29 18:24:06 INFO (SyncWorker_9) [homeassistant.components.ais_updater] execute_upgrade
2|ais      | 2021-07-29 18:24:07 INFO (SyncWorker_9) [homeassistant.components.ais_updater] 2021.7.5
2|ais      | 2021-07-29 18:24:07 INFO (SyncWorker_9) [homeassistant.components.ais_updater] 2021.7.5
2|ais      | 2021-07-29 18:24:07 INFO (SyncWorker_1) [homeassistant.components.ais_updater] applay_the_fix
2|ais      | 2021-07-29 18:24:07 INFO (SyncWorker_1) [homeassistant.components.ais_updater] We have fix_script echo "2021-07-29" > /data/data/pl.sviete.dom/files/home/AIS/.ais_fix
2|ais      | 2021-07-29 18:24:07 INFO (SyncWorker_5) [homeassistant.components.ais_updater] download_upgrade
2|ais      | 2021-07-29 18:24:07 INFO (SyncWorker_5) [homeassistant.components.ais_updater] We have release_script dependencies echo "AIS release script starting for 21.07.15 on chanel 3" -#-
2|ais      | 2021-07-29 18:24:07 INFO (SyncWorker_1) [homeassistant.components.ais_updater] fix_script, return: 0
2|ais      | 2021-07-29 18:24:13 INFO (SyncWorker_4) [homeassistant.components.ais_updater] install_upgrade
2|ais      | 2021-07-29 18:24:13 INFO (SyncWorker_4) [homeassistant.components.ais_updater] No release_script this time!
2|ais      | 2021-07-29 18:24:13 INFO (SyncWorker_4) [homeassistant.components.ais_updater] We have zigbee2mqtt to update
2|ais      | 2021-07-29 18:25:02 INFO (MainThread) [homeassistant.components.websocket_api.http.connection] [3936881992] Connection closed by client
PM2        | App [ais] with id [2] and pid [23483], exited with code [0] via signal [SIGINT]
PM2        | Starting execution sequence in -fork mode- for app name:ais id:2
PM2        | App name:ais id:2 online
2

MQTT mnie wykończy na tych bramkach :frowning: Proszę, nie usuwajcie niestandardowych ustawień z mosquitto.yaml :frowning:
Chyba można zrobić aby plik użytkownika był uwzględniany w konfiguracji a nie był dewastowany przez instalator? Taka prośba od sklerotyka, który ciągle zapomina sobie zabezpieczyć aktualny plik mosquitto.yaml

Niestety, DEV3 też nie lubi najnowszej wersji Zigbee
obraz

A przy okazji, podczas aktualizacji nieźle się bramka DEV3 napociła…

Na pro1 minuta i gotowe :slight_smile:

ver

cpuu

4 polubienia

Fajnie :slight_smile: Więc gdzie dev’owcy mamy z2m 1.20.0? :rofl:

No problem, wystarczy przed każdym procesem aktualizacji, automatycznie zrobić kopię pliku konfiguracyjnego z nazwą gdzie na końcu będzie dopisana data i czas kopiowania, z rozszerzeniem .bak. Wtedy w razie potrzeby można cofnąć się do każdej wersji pliku konfiguracyjnego przed upgrade Zigbee2MQTT, plik konfiguracyjny nie zajmuje dużo miejsca. W dodatku Add-on Zigbee2MQTT do HA calosc konfiguracji składa się z kilku plików więc “ryzyko” dewastacji konfiguracji jest mocno ograniczona. Czasami zamiast coś wymyślać na nowo, można skorzystać z rozwiązania w innych projektach.

U mnie na dev1 poszło bez problemu


ale pamiętajcie o tym że ja zrobiłem porządki :broom:
Po prawie dwóch latach użytkowania uważam, że bramka jest niezniszczalna :wink: a do tego tak banalnie prosto można przywrócić backup lub zrobić od nowa że chyba prościej się nie da.
99% problemów to nasza sprawka oraz “choroby wieku dziecięcego” HA oraz Zigbee, więc sprzątajcie i nie marudzić :wink:

PS
@bartik22 gratuluje zakupu

2 polubienia