­čÄż Wersja systemu Iga wydana

Odpowied┼║ pad┼éa we wsp├│lnym po┼Ťcie.

Cały proces aktualizacji jest w dokumentacji - postaram się to wytłumaczyć, powinno dać się to zrozumieć:

my mamy 2 gałęzie w repozytoriach (BETA i MAIN) tam dodajemy najnowsze pakiety:

• binarne w repozytorium apt
  • python-a w repozytorium pip
  • android apk w naszym ota instalajca za pomoc─ů pm (Android package manager)

Wszystko, co robi proces aktualizacji, to pobiera i instaluje pakiety z repoztyrori├│w na bramk─Ö.

Czyli m├│wi─ůc, ┼╝e jest nowa wersja my informujemy o tym, ┼╝e w repozytoriach udost─Öpnili┼Ťmy nowe pakiety - reszte robi─ů aplikacje (manager-y pakiet├│w) kt├│re potrafi─ů instalowa─ç pakiety (apt, pip i pm) z repozytori├│w.

Tu jest nawet przyk┼éadowy skryp aktualizuj─ůcy w bash z komentarzami - mo┼╝na zobaczy─ç co si─Ö dok┼éadnie dzieje podczas aktualizacji:

https://ai-speaker.com/docs/ais_bramka_update_force

Tu nie ma ┼╝adnych czar├│w-tak samo dzieje si─Ö to w ka┼╝dym systemie.

Oczywi┼Ťcie mo┼╝e si─Ö zdarzy─ç, ┼╝e jak kto┼Ť si─Ö ÔÇťzapu┼Ťci z aktualizacjamiÔÇŁ to w HA b─Ödzie ju┼╝ tyle prze┼éomowych zmian (Breaking Changes), ┼╝e system nie wstanie, bo nie poradzi sobie z migracj─ů konfiguracji.

Wtedy je┼╝eli kto┼Ť potrafi czyta─ç logi, to mo┼╝e poradzi─ç sobie z naprawieniem swojej konfiguracji, w przeciwnym wypadku udost─Öpniamy szybk─ů ┼Ťcie┼╝k─Ö Ôćĺ

Wszystko już działa zrobiłem force aktualizacje wkleiłem komendę do konsoli

W kt├│rym miejscu jest w tej procedurze z2m?

Dzi─Öki

A u mnie na DEV 1 animacje dzia┼éaj─ů, s┼éoneczko si─Ö kr─Öci i chmurki przesuwaj─ů :grinning: :sunny: :partly_sunny:.
Aktualizacja automatyczna bez problem├│w.

U mnie wci─ů┼╝ na okr─ůg┼éo to samoÔÇŽaktualizacja restart i zn├│w chce si─Ö aktualizowa─çÔÇŽi aktualizacja restartÔÇŽa ZigbeeÔÇŽwykrzyknikÔÇŽ

Tunel nie dzia┼éa czy kto┼Ť m├│g┼éby sprawdzi─ç dzia┼éanie tunelu?
Screenshot_2021-07-29-16-09-15-989_pl.sviete.dom

Pr├│bowa┼ée┼Ť wy┼é─ůczy─ç tunel odczeka─ç chwil─Ö i w┼é─ůczy─ç ponownie ? U mnie ca┼éy czas dzia┼éa mimo i┼╝ jestem ju┼╝ na beta Jarek (ha 2021.8.0)

Nie zaktualizował się i u mnie z2m

Czy ta procedura podniesie wersj─Ö do aktualnej?

P. S. Ale 1.20.0 ma status beta to mo┼╝e ona si─Ö zaktualizowa─ç przy stabilnej wersji?

Status beta jest tylko w repozytorium AIS, w oryginale (GitHub - Koenkk/zigbee2mqtt: Zigbee ­čÉŁ to MQTT bridge ­čîë, get rid of your proprietary Zigbee bridges ­čöĘ) od 28 dni jest wersja stabilna:

image

Dzi─Öki. No ona w aktualizacji Iga si─Ö nie aktualizuje.

Na swoim DEV1 mam to samo. Zigbee si─Ö nie aktualizuje. Chyba gdzie┼Ť by┼éo co zrobi─ç, ┼╝eby posz┼éoÔÇŽ

Ja nie kojarz─Ö. Mo┼╝e kto┼Ť podpowie.

Odpaliłem aktualizację na DEV3 i zastanawia mnie czemu ais instaluje python2 zamiast 3?

2|ais      | Setting up python2 (2.7.18-5) ...
2|ais      | Setting up pip2...
2|ais      | DEPRECATION: Python 2.7 will reach the end of its life on January 1st, 2020. Please upgrade your Python as Python 2.7 won't be maintained after that date. A future version of pip will drop support for Python 2.7. More details about Python 2 support in pip, can be found at https://pip.pypa.io/en/latest/development/release-process/#python-2-support

Na DEV1 mam co┼Ť takiego:

|ais      | 2021-07-29 18:24:06 INFO (SyncWorker_9) [homeassistant.components.ais_updater] execute_upgrade
2|ais      | 2021-07-29 18:24:07 INFO (SyncWorker_9) [homeassistant.components.ais_updater] 2021.7.5
2|ais      | 2021-07-29 18:24:07 INFO (SyncWorker_9) [homeassistant.components.ais_updater] 2021.7.5
2|ais      | 2021-07-29 18:24:07 INFO (SyncWorker_1) [homeassistant.components.ais_updater] applay_the_fix
2|ais      | 2021-07-29 18:24:07 INFO (SyncWorker_1) [homeassistant.components.ais_updater] We have fix_script echo "2021-07-29" > /data/data/pl.sviete.dom/files/home/AIS/.ais_fix
2|ais      | 2021-07-29 18:24:07 INFO (SyncWorker_5) [homeassistant.components.ais_updater] download_upgrade
2|ais      | 2021-07-29 18:24:07 INFO (SyncWorker_5) [homeassistant.components.ais_updater] We have release_script dependencies echo "AIS release script starting for 21.07.15 on chanel 3" -#-
2|ais      | 2021-07-29 18:24:07 INFO (SyncWorker_1) [homeassistant.components.ais_updater] fix_script, return: 0
2|ais      | 2021-07-29 18:24:13 INFO (SyncWorker_4) [homeassistant.components.ais_updater] install_upgrade
2|ais      | 2021-07-29 18:24:13 INFO (SyncWorker_4) [homeassistant.components.ais_updater] No release_script this time!
2|ais      | 2021-07-29 18:24:13 INFO (SyncWorker_4) [homeassistant.components.ais_updater] We have zigbee2mqtt to update
2|ais      | 2021-07-29 18:25:02 INFO (MainThread) [homeassistant.components.websocket_api.http.connection] [3936881992] Connection closed by client
PM2        | App [ais] with id [2] and pid [23483], exited with code [0] via signal [SIGINT]
PM2        | Starting execution sequence in -fork mode- for app name:ais id:2
PM2        | App name:ais id:2 online
2

MQTT mnie wykończy na tych bramkach :frowning: Proszę, nie usuwajcie niestandardowych ustawień z mosquitto.yaml :frowning:
Chyba mo┼╝na zrobi─ç aby plik u┼╝ytkownika by┼é uwzgl─Ödniany w konfiguracji a nie by┼é dewastowany przez instalator? Taka pro┼Ťba od sklerotyka, kt├│ry ci─ůgle zapomina sobie zabezpieczy─ç aktualny plik mosquitto.yaml

Niestety, DEV3 te┼╝ nie lubi najnowszej wersji Zigbee
obraz

A przy okazji, podczas aktualizacji nie┼║le si─Ö bramka DEV3 napoci┼éaÔÇŽ

Na pro1 minuta i gotowe :slight_smile:

ver

cpuu

4 polubienia

Fajnie :slight_smile: Wi─Öc gdzie devÔÇÖowcy mamy z2m 1.20.0? :rofl:

No problem, wystarczy przed ka┼╝dym procesem aktualizacji, automatycznie zrobi─ç kopi─Ö pliku konfiguracyjnego z nazw─ů gdzie na ko┼äcu b─Ödzie dopisana data i czas kopiowania, z rozszerzeniem .bak. Wtedy w razie potrzeby mo┼╝na cofn─ů─ç si─Ö do ka┼╝dej wersji pliku konfiguracyjnego przed upgrade Zigbee2MQTT, plik konfiguracyjny nie zajmuje du┼╝o miejsca. W dodatku Add-on Zigbee2MQTT do HA calosc konfiguracji sk┼éada si─Ö z kilku plik├│w wi─Öc ÔÇťryzykoÔÇŁ dewastacji konfiguracji jest mocno ograniczona. Czasami zamiast co┼Ť wymy┼Ťla─ç na nowo, mo┼╝na skorzysta─ç z rozwi─ůzania w innych projektach.

U mnie na dev1 poszło bez problemu

ale pami─Ötajcie o tym ┼╝e ja zrobi┼éem porz─ůdki :broom:
Po prawie dw├│ch latach u┼╝ytkowania uwa┼╝am, ┼╝e bramka jest niezniszczalna :wink: a do tego tak banalnie prosto mo┼╝na przywr├│ci─ç backup lub zrobi─ç od nowa ┼╝e chyba pro┼Ťciej si─Ö nie da.
99% problem├│w to nasza sprawka oraz ÔÇťchoroby wieku dzieci─ÖcegoÔÇŁ HA oraz Zigbee, wi─Öc sprz─ůtajcie i nie marudzi─ç :wink:

PS
@bartik22 gratuluje zakupu

2 polubienia