Zawieszajaca sie bramka / problem z pm2?

To jeszcze switch zamienić na cover
Super, że poradniki z Tuya Convert się przydają.

1 polubienie

W nocy moja bramka nagle ‘padla’

  • ekran podpiety po hdmi - interfejs bramki widoczny ale klawiatura / myszka nie dzialaja
  • interfejs www oraz NR/MQTT/SSH - nie dzialaja
  • pingi tez nie leca
  • powodu problemow wymienionych powyzej rano nie zalaczyl sie sterownik pieca wiec bylo ‘rzesko’ :wink:

Zrestartowalem bramke (kilka razy), wciaz to samo. Odpialem urzadzenia USB (Zigbee2MQTT oraz dongle do bezprzewodowej klawiatury), rezultat ten sam

Moje obserwacje

  • bramka sie normalnie bootuje
  • przez chwile bramka jest dostepna w sieci - udalo mi sie np zrobic export konfiguracji NodeRed :slight_smile: Wtedy tez dziala przez chwile myszka podlaczona do bramki
  • widze komunikat “uruchamianie systemu asystent domowy, poczekaj”, nasstepnie “instaluje zaleznosci pakietu httplib2” oraz “Asysten domowy, inilacjalizacja, trwa uruchamianie”
  • w momencie gdy pojawi sie test asystenta glosowego (wierszyk), bramka sie zawiesza

Od razu uprzedze

  • nie instalowalem zadnych nowych integracji przez weekend
  • nie dokladalem zadnych nowych urzadzen do sieci
  • mam ostatnia stabilna wersje softu

Jako ze ssh dziala tylko przez chwile, to nie moge nawet zebrac logow :frowning:

Update
Zapomnialem ze bramka dawala zasilanie po USB to wyswietlacza. Odpialem tez wyswietlacz, podpialem z powrotem zigbee2mqtt oraz dongla do klawiatury, podpialem tez sluchawki i bramka wstala. Ale tylko raz. Teraz znow zwiecha. Roznica tylko taka, ze pingi dochodza (ale ssh, mqtt, node-red oraz interfejs bramki nie dzialaja).

Zbierasz logi lokalnie?

U mnie pomagało czysczenie logów gdy ssh było dostępne.

Korzystajac z okazji kiedy ssh na chwile bylo dostepne, wyczyscilem configuration.yaml - tzn zakomentowalem wszystkie dodatkowe yamle na sensors, binary_sensors, fan, climate etc.

Teraz bramka wiesza sie na animacji startowej. Poszedl mail do @jolka a ja chwilowo przelaczylem wszystkie urzadzenia na HA.

Mam wrażenie, że ta historia się powtarza… Trzy tygodnie temu po pełnym resecie, pierwsze co zrobiłeś, to dodałeś HACS, o którym wielokrotnie pisane było, że to jest custom component i NIKT tego nie wspiera.

1 polubienie

Jest mozliwosc wejscia w tryb awaryjny? Rozumiem ze strace gwarancje ale gorzej juz byc nie moze na ta chwile bramka stala sie ladnym (aczkolwiek zbyt lekkim) przyciskiem do papieru. Wiec de facto nic nie trace. Np odpowiednio sfleszowany pendrive/karta pamieci, port konsoli zebym mogl przeanalizowac logi bezposrednio podczas startu urzadzenia.

Rozumiem iz HACS moze wplynac na stabilnosc samego HA. Ale nie sadzilem ze instalacja HACS moze wplynac na platforme / system operacyjny i zamienic urzadzenie w cegle. Kosztowna nauczka na przyszlosc :slight_smile:

Dlaczego uważasz, że samego HA…
Przecież są powiązania z innymi serwerami usług na bramce i co istotniejsze z samym urządzeniem i jego systemem (jądrem linux).
O ile twórca takiego czy innego HACS pod HA testuje rozwiązanie w swoim środowisku, to gro z nich nie słyszało o projekcie AI-S i nie pisze kodu z uwzględnieniem choćby działania PM2.

Hmmm…
Ostatnio po każdym ponownym uruchomieniu, bramka nie chce “wrócić”.
Dopiero odcięcie zasilania lub pm2 restart ais przywraca dostęp przez przeglądarkę (tunnel i local).
Mam stabilną wersje 0.116.6.
Ostatnio co zmieniałem to tylko zapis do bazy Marian.db.
HACS już jakiś czas temu wywaliłem.

SharedScreenshot

Pm2 status pokazuje, że wszystko jest OK ale mimo tego bramka nie działa przez przeglądarkę. FTP i SSH działa bez problemu

pm2 logs

[TAILING] Tailing last 15 lines for [all] processes (change the value with --lines option)
/data/data/pl.sviete.dom/files/home/.pm2/pm2.log last 15 lines:
PM2        | [2020-11-12 13:41:50] PM2 log: App name:mqtt id:2 online
PM2        | [2020-11-12 13:41:50] PM2 log: Starting execution sequence in -fork mode- for app name:ais id:3
PM2        | [2020-11-12 13:41:50] PM2 log: App name:ais id:3 online
PM2        | [2020-11-12 13:41:50] PM2 log: Starting execution sequence in -fork mode- for app name:zigbee id:4
PM2        | [2020-11-12 13:41:50] PM2 log: App name:zigbee id:4 online
PM2        | [2020-11-12 13:43:59] PM2 log: Stopping app:zigbee id:4
PM2        | [2020-11-12 13:43:59] PM2 log: pid=5577 msg=failed to kill - retrying in 100ms
PM2        | [2020-11-12 13:43:59] PM2 log: pid=5577 msg=failed to kill - retrying in 100ms
PM2        | [2020-11-12 13:43:59] PM2 log: pid=5577 msg=failed to kill - retrying in 100ms
PM2        | [2020-11-12 13:43:59] PM2 log: App [zigbee] with id [4] and pid [5577], exited with code [0] via signal [SIGINT]
PM2        | [2020-11-12 13:43:59] PM2 log: pid=5577 msg=process killed
PM2        | [2020-11-12 13:44:23] PM2 log: Starting execution sequence in -fork mode- for app name:tunnel id:5
PM2        | [2020-11-12 13:44:23] PM2 log: App name:tunnel id:5 online
PM2        | [2020-11-12 13:44:37] PM2 log: Starting execution sequence in -fork mode- for app name:zigbee id:6
PM2        | [2020-11-12 13:44:37] PM2 log: App name:zigbee id:6 online

pm2 logs ais

[TAILING] Tailing last 15 lines for [ais] process (change the value with --lines option)
3|ais      | Login to Audi service failed, trying again in 10 seconds
3|ais      | Update for media_player.philips_nowy fails
3|ais      | Traceback (most recent call last):
3|ais      |   File "/data/data/pl.sviete.dom/files/usr/lib/python3.7/site-packages/homeassistant/helpers/entity.py", line 278, in async_update_ha_state
3|ais      |     await self.async_device_update()
3|ais      |   File "/data/data/pl.sviete.dom/files/usr/lib/python3.7/site-packages/homeassistant/helpers/entity.py", line 471, in async_device_update
3|ais      |     await self.hass.async_add_executor_job(self.update)  # type: ignore
3|ais      |   File "/data/data/pl.sviete.dom/files/usr/lib/python3.7/site-packages/homeassistant/core.py", line 350, in async_add_executor_job
3|ais      |     task = self.loop.run_in_executor(None, target, *args)
3|ais      |   File "/data/data/pl.sviete.dom/files/usr/lib/python3.7/asyncio/base_events.py", line 747, in run_in_executor
3|ais      |     executor.submit(func, *args), loop=self)
3|ais      |   File "/data/data/pl.sviete.dom/files/usr/lib/python3.7/concurrent/futures/thread.py", line 163, in submit
3|ais      |     raise RuntimeError('cannot schedule new futures after shutdown')
3|ais      | RuntimeError: cannot schedule new futures after shutdown

pm2 logs tunnel

[TAILING] Tailing last 15 lines for [tunnel] process (change the value with --lines option)
[PM2][ERROR] No file to stream for app [tunnel], exiting.

pm2 logs zigbee

[TAILING] Tailing last 15 lines for [zigbee] process (change the value with --lines option)
[PM2][ERROR] No file to stream for app [zigbee], exiting.

Witam.
Po dzisiejszej nocy znowu problem, bramka wisi. Dopiero po odłączeniu zasilania i ponownym załączeniu jest ok. Czy nie można zrobić jakiegoś restartu dla bramki tak jak w tym temacie ( https://forum.supla.org/viewtopic.php?f=9&t=5046 ) Chyba, że jest jakieś gotowe urządzenie które będzie tego pilnować przez ping do bramki. Bo to zawieszanie bramki jest bardzo kłopotliwe przy sterowaniu ogrzewaniem.
pozdrawiam

Powiem Wam, że już mam taki restarter do naszego AIS. Pomógł kolega @elmaya z forum Supli. Jeżeli by ktoś potrzebował chętnie się podzielę.

Witam
Dwa tygodnie było ok , od kilku dni znowu problemy .
Wczoraj (24h)pm2 status : ais - 150 restartów inne bez restartów , zigbee działa od 1 do kilku godzin ponowne podłączenie dongle przywraca działanie.
Dzisiaj pm2 status bez restartów , wszystko online . Zigbee nadal ma zwiechy i problemy ze zdalnym dostępem . W logach podobnie jak u @Tomasz , tunel i zigbee tak samo. Nie mam hacsa. Zigbee 401: Unauthorized

dokładnie jak u mnie. Po ostatnich problemach odłączyłem ją od głośnika na dole i zaniosłem do pracowni na górze (żeby był dostęp do monitora). 2 tygodnie było pięknie. Zaniosłem bramkę z powrotem na dół i po nocy bramka zawisła. Pomyślałem głupio, że może podłączenie jej do soundbara coś tu psuje i odłączyłem hdmi. Następnego ranka bramka ponownie wisi. Zaniosłem z powrotem na górę, żeby był monitor w zasięgu kabla, bramka rano ponownie wisi.
Podłączam pod monitor - brak sygnału
Bramka jest widoczna jako zalogowana na routerze.
Łączę się przez FTP - brak odpowiedzi

BTW: z takich nietypowych rzeczy to takie coś mam w logach:

Logger: homeassistant.components.template.sensor
Source: helpers/config_validation.py:757
Integration: template (documentation, issues)
First occurred: 7:19:31 (2 occurrences)
Last logged: 7:19:31

The 'entity_id' option is deprecated, please remove it from your configuration

Witam.
A możecie mi podpowiedzieć co u mnie jest nie tak. To moje logi:

i jeszcze co to jest:

Robi się coraz ciekawiej, bramka zawiesiła się ponownie dziś rano i od godziny próbowałem ją przywrócić (podłączona do monitora pokazywała błędy “Aplikacja AIS serwer przestała działać” lub “AIS nie odpowiada”). Pomógł format karty SD i ponowne ustawienie logowania na nośniku zewnętrznym. Niestety dongle zigbee nie działa, brak reakcji bramki na włożenie i wyjęcie z portu USB, dioda w donglu po pewnym czasie gaśnie. W logach to co poniżej:


image

Zaczyna być coraz mniej frajdy z bramki niestety i zastanawiam się co z tym projektem u mnie będzie dalej.

U mnie też problemy. Brak możliwości dodania nowego urządzenia. (Wogole go nie wykrywa)
Wolał bym chyba aktualizacje raz na kwartał a mieć pewność że bramka będzie działać. Tym bardziej że chce oprzeć na niej ogrzewanie domu.

Z przykrością muszę stwierdzić, że mnie wczoraj też doczekała ‘zwiecha’ bramki - dioda w bramce świeciła na czerwono, zamiast na niebiesko. Pomogło G3, po którym bramka wstała, postawiła wszystkie usługi po czym zrobiła kolejny restart i do teraz jest stabilna.

Tym bardziej że chce oprzeć na niej ogrzewanie domu.

Ja już mam na niej oparte ogrzewanie i mam kilka dodatkowych automatyzacji sprawdzających czy wszystko jest sprawne.

Pora chyba utworzyć wątek z poradami jak sobie radzić i jak zabezpieczyć się przed zawieszającym się bramką.
Zastanawiam się czy nie zbudować samemu termostatu na tasmota i wpiąć go do bramki.

U mnie się bramka wieszała w nocy jak miałem włożoną kartę sd do zapisywania logów. Zamieniłem na pendrive i problem z zawieszaniem się skończył.

1 polubienie

Wiem ze niektorzy stawiaja dodatkowe serwisy na innych urzadzeniach. Moja bramka chwilowo padla, przerzucilem sie na HA. Jak juz uda mi sie przywrocic bramke do dzialania (ponawiam pytanie czy mozna samemu przefleszowac bramke - pod 30sek pada frontend i ssh) to moj plan jest taki:

  • AIS jako frontend - sa fajne dodatki do czystego HA
  • “dodatkowe” uslugi, typu broker MQTT czy NR na innej maszynie (moze nawet kazda z nich na innej)

Witam.
Panowie wiem, że tak nie powinno być tak, żeby bramka się zawieszała. Ale ja rozwiązałem problem z bramką przez restarter. To o czym pisałem wcześniej. Może nasza @jolka dopracuje system a wiem, że tak będzie. Ale na tą chwilę wystarcza mi restarter i wszystko śmiga.
pozdr.

Na bramce mam ostatnie stabilne wydanie Celiny. Aktualizacje wykonałem kilka dni temu. Przebiegła ona bez problemów i za pierwszym razem. Dzisiaj po restarcie bramki mam poniższe komunikaty. Bramka odpowiada na ping, nie mam na niej zainstalowanych HACS. Odłączyłem od niej dysk SSD na USB i dongle USB do pilota AIS. Kilkukrotnie odłączenie od zasilania i restarty nie naprawiły problemu. Czy macie jakiś pomysł jak ją ożywić do końca ?