🦁 Leon wydanie na PROD

Dzięki, super objaśnienie, coś będę próbował zrobić

Witam. Nie miał chłop kłopotów kupił DEV3, czy ktoś ma problem z zapisem historii na dysku usb lub na karcie ? Bo mi tworzy plik ais.db wielkość 0 i na tym koniec, na DEV2 na LEONIE to chodziło ! I jeszcze jedna sprawa na DEV2 miałem obsługę formatu EXT4 a na DEV3 tylko fat, nie pamiętam czy coś instalowałem mógł by ktoś naprowadzić jak zmusić DEV3 do obsługi EXT4.

Jeżeli komuś nie działa zigbee to tu opisałem jak zdiagnozować problem:

4 polubienia

Po aktualizacji wywaliło mi TUYA brak urządzeń, i zigbbe . Temat powyżej nie pomaga brak wykrytego urządzenia . Nadajnik od pilota wykrywa conbee już nie, jak zmienię na stary CC2531 to wykryje urządzenie , ale ma problem uruchomić zigbee. Masakra , a już było w miarę stabilnie. Kolejny problem nie związany z aktualizacją to zanik w sieni po restarcie routera, niby nadany stały IP ale po restarcie routera i tak muszę restartować bramkę. Jest możliwość przypisać IP także w bramce dla połączenia LAN ?
Edit : Integracja Satela też wywalona super.

Tak - robisz to w ustawieniach Androida na bramce. Zakładka sieć zmieniasz na statyczny IP.

Po kilku restartach i sprawdzeniu konfiguracji integracja satela wróciła. ZIgbee nowa integracja ZIGBEE HOME AUTOMATION wykryło conbee , ale nie połączył z istniejącymi odbiornikami, które są widoczne w MQTT . ZIGBEE2MQTT cały czas się kręci nie pomaga restart z konsoli. Zrobiłem ręczne parowanie jednego czujnika do nowej integracji i wykryło jeden z czujników. Chyba czeka mnie ponowne łączenie odbiorników do nowej integracji masakra mam ich dość dużo. Nadal nie rozgryzłem TUYA nie mogę się zalogować na swoje konto przez AIS z telefonu idzie bez problemu za pomocą apki TUYA.

ZHA (Zigbee Home Automation) to odpowiednik Zigbee2MQTT (Z2M), to są dwa różne rozwiązania do obsługi Zigbee (dwie różne integracje), czujniki sparowane w Z2M nie pojawią się w ZHA, cudów nie będzie - dany czujnik może być tylko w jednej integracji.

ZHA i Z2M wymagają koordynatora sieci Zigbee, jeżeli “podłączysz” Conbee do ZHA, nie możesz go wykorzystać jednocześnie w Z2M - jednocześnie jeden stick/dongle może być w jednej integracji. Nie będę opisywał możliwych “kombinacji” żeby nie namieszać Ci w głowie.

Rozumiem , tyle że bramka nie wykrywała z automatu jak to było przed aktualizacją CONBE wykryła tylko cc2531 a i tak integracja się nie uruchamiała. CONBEE nie chciała wykryć. Dla sprawdzenia zrobiłem integrację ZIGBEE HOME AUTOMATION i tam urządzenie wykryte i parowanie działa. Natomiast Z2M dalej się kręci.

Odpowiem standardowo:
pm2 restart zigbee & pm2 logs zigbee

Niestety restart oraz funkcja stop i start nic nie zmienia . Nadal jest Error: Cannot find module ‘yallist’. Po usunięciu integracji ZIGBEE HOME AUTOMATION , moduł conbee nie jest wykryty przez bramkę . Przedtem z automatu była informacją ze połączono moduł itp. Podłączając moduł od pilota jest ok .

pm2 restart zigbee & pm2 logs zigbee

Tu nie chodzi o sam restart dla restartu. Chodzi o zebranie logów dla zdiagnozowania problemu. Bez tego możesz powtarzać czynności, które nic nie wnoszą. Może lepiej się poczujesz jak się wyżalisz na forum ale nie ma jak Ci pomóc.

@scorpik77 sprawdź czy w zigbee2mqtt/data/configuration.yaml masz wpisany dobry dongiel, powinno być coś takiego

serial:
  port: /dev/ttyACM0
  adapter: deconz

z czego ważny jest deconz

Racja zapomniałem o logach przepraszam :

[TAILING] Tailing last 15 lines for [zigbee] process (change the value with --lines option)
10|zigbee | Error: Cannot find module ‘yallist’
10|zigbee | Require stack:
10|zigbee | - /data/data/pl.sviete.dom/files/home/zigbee2mqtt/node_modules/lru-cache/index.js
10|zigbee | - /data/data/pl.sviete.dom/files/home/zigbee2mqtt/node_modules/semver/classes/range.js
10|zigbee | - /data/data/pl.sviete.dom/files/home/zigbee2mqtt/node_modules/semver/classes/comparator.js
10|zigbee | - /data/data/pl.sviete.dom/files/home/zigbee2mqtt/node_modules/semver/index.js
10|zigbee | - /data/data/pl.sviete.dom/files/home/zigbee2mqtt/index.js
10|zigbee | at Function.Module._resolveFilename (internal/modules/cjs/loader.js:889:15)
10|zigbee | at Module.Hook._require.Module.require (/data/data/pl.sviete.dom/files/usr/lib/node_modules/pm2/node_modules/require-in-the-middle/index.js:61:29)
10|zigbee | at require (internal/modules/cjs/helpers.js:92:18)
10|zigbee | at Object. (/data/data/pl.sviete.dom/files/home/zigbee2mqtt/node_modules/lru-cache/index.js:4:17)
10|zigbee | at Module._compile (internal/modules/cjs/loader.js:1072:14)
10|zigbee | at Object.Module._extensions…js (internal/modules/cjs/loader.js:1101:10)
10|zigbee | at Module.load (internal/modules/cjs/loader.js:937:32)
10|zigbee | at Function.Module._load (internal/modules/cjs/loader.js:778:12)
10|zigbee | at Module.require (internal/modules/cjs/loader.js:961:19)
10|zigbee | at Module.Hook._require.Module.require (/data/data/pl.sviete.dom/files/usr/lib/node_modules/pm2/node_modules/require-in-the-middle/index.js:80:39) {
10|zigbee | code: ‘MODULE_NOT_FOUND’,
10|zigbee | requireStack: [
10|zigbee | ‘/data/data/pl.sviete.dom/files/home/zigbee2mqtt/node_modules/lru-cache/index.js’,
10|zigbee | ‘/data/data/pl.sviete.dom/files/home/zigbee2mqtt/node_modules/semver/classes/range.js’,
10|zigbee | ‘/data/data/pl.sviete.dom/files/home/zigbee2mqtt/node_modules/semver/classes/comparator.js’,
10|zigbee | ‘/data/data/pl.sviete.dom/files/home/zigbee2mqtt/node_modules/semver/index.js’,
10|zigbee | ‘/data/data/pl.sviete.dom/files/home/zigbee2mqtt/index.js’
10|zigbee | ]
10|zigbee | }

do tego wpis w config :

homeassistant: true
permit_join: false
mqtt:
base_topic: zigbee2mqtt
server: ‘mqtt://localhost’
serial:
port: /dev/ttyACM0
adapter: deconz
frontend:
port: 8099
advanced:
log_level: info
log_output:
- console
channel: 11

EDIT: ZIGBEE naprawione , całość aktualizowałem z konsoli na piechotę. Następnie przywrócenie kopi z backupu. Teraz poprawiam encje które zmieniłem ze switch na light, część jest zdublowana i ma nie przypisane encje ( zmieniły się nazwy ) , podobny bałagan na froniusie integracja której nie było w poprzedniej wersji i robiłem przez wpis do configuracji nagle się pojawiła. Został jeszcze TUYA :frowning: do odratowania.

Udało mi się w końcu podnieść wersję Z2M, przejść na starszą oraz wrócić i już niestety za każdym razem dostaję błąd SRSP - SYS. Czy dobrze zakładam, że pozostaje mi przejście na Conbee 2 czy coś jeszcze możecie polecić? Przed aktualizacją to CC2531 oczywiście działało…

10|zigbee  | Zigbee2MQTT:error 2022-01-19 00:41:30: Error while starting zigbee-herdsman
10|zigbee  | Zigbee2MQTT:error 2022-01-19 00:41:30: Failed to start zigbee
10|zigbee  | Zigbee2MQTT:error 2022-01-19 00:41:30: Check https://www.zigbee2mqtt.io/guide/installation/20_zigbee2mqtt-fails-to-start.html for possible solutions
10|zigbee  | Zigbee2MQTT:error 2022-01-19 00:41:30: Exiting...
10|zigbee  | Zigbee2MQTT:error 2022-01-19 00:41:30: Error: Failed to connect to the adapter (Error: SRSP - SYS - ping after 6000ms)
10|zigbee  |     at ZStackAdapter.start (/data/data/pl.sviete.dom/files/home/zigbee2mqtt/node_modules/zigbee-herdsman/src/adapter/z-stack/adapter/zStackAdapter.ts:102:27)
10|zigbee  |     at Controller.start (/data/data/pl.sviete.dom/files/home/zigbee2mqtt/node_modules/zigbee-herdsman/src/controller/controller.ts:123:29)
10|zigbee  |     at Zigbee.start (/data/data/pl.sviete.dom/files/home/zigbee2mqtt/lib/zigbee.ts:58:27)
10|zigbee  |     at Controller.start (/data/data/pl.sviete.dom/files/home/zigbee2mqtt/lib/controller.ts:100:27)
10|zigbee  |     at start (/data/data/pl.sviete.dom/files/home/zigbee2mqtt/index.js:97:5)

Parę pozytywnych informacji dotyczących aktualnego Leona to stabilniejsza obsługa zaworu PSBZS A1 z Lidla i uaktywniony czujnik temperatury w Broadlink RM2 Pro.

Zawór

Uporałem się z integracją TUYA . Obecnie jak już pewnie wiadomo sam wpis w confguracji typu login i hasło to za mało . Znalazłem taki oto film i działa cała integracja z pełnymi funkcjami.

1 polubienie

Poczytaj Zigbee2mqtt cc2531 - przestało działać - #88 przez araczkowski

Ciekawe czy integracja ‘LocalTuya’ też jest inna w nowym HA z Leona, bo mam na niej kilka żarówek :). A jeszcze nie aktualizowałem bramki do Leona.

Dzisiaj zrestartowałem bramkę do ustawień fabrycznych . No i zaczęły się “cuda”:

  1. nie jestem w stanie wejść na bramkę lokalnie z sieci (można wejść przez tunel i lokalnie na bramce)
  2. nie zainstalowało się zigbee

Fajnie, że nas informujesz.

1 polubienie